Jak przyspieszyć schnięcie paznokci

Malowanie paznokci to proces znacznie trudniejszy, niż mogłoby się początkowo wydawać. Najgorsze jest w nim to, że po kilkunastu minutach pracy na najwyższym skupieniu wydaje się, że wszystko jest w porządku, a potem na paznokciu pojawia się charakterystyczna wklęsłość będąca wynikiem słabo zaschniętego lakieru, który wszedł w interakcję z otoczeniem.

Innymi słowy, coś nacisnęło na lakier, kiedy ten był jeszcze miękki. Jak sobie poradzić z tego rodzaju problemami? Lista sposobów jest długa, wiele z nich należy stosować łącznie, a sporo wykorzystuje się na długo przed tym, zanim w ogóle zaczniemy myśleć o nakładaniu lakieru na paznokcie.

Przygotuj płytkę i wybierz dobry lakier

Zacząć trzeba od tego, że paznokcie powinny być odpowiednio przygotowane przed nałożeniem pierwszej warstwy wybranego wcześniej lakieru. Pierwszym krokiem zawsze jest tutaj manicure, czyli dokładny zabieg kosmetyczny, oczyszczający i wyrównujący paznokcie. Jego elementem musi być dokładne usunięcie pozostałości po starym lakierze. Jeśli paznokcie są odpowiednio uformowane, lekko zmatowione i czyste, wysychanie lakieru będzie szybkie i łatwe. Co istotne, musi to być dobry lakier. Najlepsze lakiery do paznokci to lakiery o przyspieszonym wysychaniu, które nie będą się długo rozmazywały. Różnicę robią tutaj rozpuszczalniki wykorzystane w lakierach.

Cienka warstwa

Istotna jest ponadto właściwa technika malowania paznokci. Nawet jeśli chcemy mieć lakieru więcej, nie należy tego robić za pomocą jednej warstwy. Można spokojnie nakładać nawet trzy warstwy lakieru, jeśli tylko będą one odpowiednio cienkie. Dużo warstw dobrze kryje, a kiedy nakłada się je prawidłowo, nie powoduje to żadnych realnych problemów z wysychaniem.

Lakiery top coat

Lakiery top coat to opcja warta rozważenia, chociaż nie stosowana za często. Jest to specjalne zabezpieczenie dla lakieru, które poprawia jego wytrzymałość, a czasami także wygląd i poniekąd w efekcie ubocznym powoduje też jego szybsze wysychanie.

Przyspieszacze wysychania lakieru

Najbardziej oczywistymi technikami przyspieszania wysychania lakieru są oczywiście środki, których celem jest bezpośrednie wpływanie na ten proces. Jednym z nich są spraye ze specjalnymi substancjami chemicznymi, które powodują szybkie wiązanie molekuł lakieru. Wystarczy tylko spryskać paznokcie i to wszystko.

Sposobem na szybkie schnięcie lakieru może być też zwykła woda. Lakier do paznokci nie rozpuszcza się w wodzie, ale i tak trzeba odczekać kilka minut, aż wyraźnie stwardnieje. Potem wkłada się dłonie do zimnej wody na około 3 minuty. Woda przyspieszy utwardzanie się miękkich części lakieru.

Jeśli nie widzi nam się czekanie na wstępne wysychanie lakieru, możemy wykorzystać suszarki lub lampy UV. Suszarki to urządzenia bardzo proste i na upartego można stosować nawet suszarki do włosów pod warunkiem, że będą pracowały w trybie zimnego powietrza. Lampy UV to z kolei sprzęt specjalistyczny, ale cena kilkudziesięciu złotych to niewielki wydatek, jak na bardzo szybkie schniecie lakieru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *