Co zabrać ze sobą na urlop w górach

Polskie góry zajmują właściwie teren całej dolnej Polski i niewątpliwie stanowią jeden z najbardziej atrakcyjnych obszarów, chętnie odwiedzanych przez turystów, nie tylko w okresie zimowym. W związku z tym, bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie się na taką wyprawę w góry. Poniżej można znaleźć wiele ciekawych rad , które będą bardzo pożyteczne dla wszystkich amatorów pieszych wycieczek, nie tylko latków ale i profesjonalistów.

Udając się w góry, warto przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie, czyli odpowiednim wyposażeniu siebie i swojego plecaka tak, żeby w razie jakiegokolwiek zagrożenia czy niebezpieczeństwa móc sprawnie i szybko wezwać pomoc czy chociaż być widocznym dla oddziałów GOPR.

Oczywiście na liście ważnych elementów, które powinniśmy mieć ze sobą wchodzi przede wszystkim wygodne obuwie, kurtka przeciwdeszczowa, wygodne spodnie czy odpowiedni plecak.  Spray na komary, kompas, plastry na odciski, raca świetlna, czy też mini apteczka, w której znajdą się podstawowe lekarstwa, plaster opatrunkowy i środek odkażający.

Na pewno ważnym elementem jest telefon komórkowy, które w dzisiejszych czasach posiada praktycznie każdy dorosły. Warto umościć w nim listę numerów ratunkowych, w tym listę do najbliższej placówki GOPR.

mapa

Bardzo istotnym elementem jest mapa okolic w które chcemy się wybrać. Pozwoli ona nam w razie problemów z powrotem, na chociażby szacunkowe przeliczenie odległości od punktu docelowego do najbliższego szlaku czy bezpiecznego punktu, w którym  możemy szukać pomocy.

Warto pamiętać, ze wysokie góry są niebezpieczne zarówno w zimę jak i w lato. Choć niebezpieczeństwo lawin czy burz śnieżnych wzrasta wraz z obniżającą się temperaturą w Polsce, na pewnych wysokościach śnieg jest przez cały rok.

Często w ciepłych miesiącach roztapiające się tafle śniegu potrafią gwałtownie osunąć się po zboczu górskim, skutecznie uniemożliwiając powrót wybraną przez nas drogą, a czasem niestety topniejący lód czy śnieg może osunąć się wprost na nas.

człowiek z latarką w rękuBardzo istotna może okazać się zwykła latarka, które po zmroku sprawi, ze łatwiej będzie nam się poruszać, ponadto staniemy się widoczni dla innych.

Ważne jest, żeby swoje trasy planować tak, aby powrót nastąpił jeszcze we wczesnej porze przy dobrej widoczności. Jeśli jednak zdarzy się tak, że wracamy, kiedy nie ma dostatecznej widoczności, to latarka pomoże nam odnaleźć drogę i bezpiecznie odnaleźć prawidłową trasę czy odczytać mapę w wypadku zagubienia.

Wyruszając na jakakolwiek wędrówkę zawsze i bezwzględnie trzeba pamiętać o zabraniu zwykłej wody, która w sytuacjach kryzysowych, zmęczenia, wycieńczenia skutecznie nawodni nasz organizm dodając nam sil.

Bardzo istotne jest odpowiednie jedzenie, bez którego nie wyruszajmy na żadną wycieczkę, Wycieńczeni, nie nawodnieni, głodni, daleko nie dojdziemy, a ryzyko zasłabnięcia przy wysiłku będzie wzrastać z minuty na minutę. Nie można pozwolić, żeby nasz organizm pracował na deficycie kalorycznym przy tak dużym wysiłku, jak chodzenie po górach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *