Bateria kuchenna z wylewką – najważniejsze kryteria wyboru

Bateria kuchenna opisywana często jako „kran do kuchni” to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tego pomieszczenia. Starsi z nas pamiętają jeszcze, że wcale nie tak dawno jej wybór był mocno ograniczony, a kupujący byli zadowoleni z tego, że jakiekolwiek rozwiązanie jest dostępne na rynku. Dziś mamy do czynienia z diametralnie różną sytuacją. Szeroki wybór baterii nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Nic więc dziwnego, że zwraca się uwagę nie tylko na funkcjonalność baterii, ale również na to, jak prezentuje się ona w danym wnętrzu.

Bateria kuchenna z wylewką – o tym warto pamiętać

Przygotowując się do zakupu baterii kuchennej z wylewką nie można nie dostrzec tego, że modele dostępne w sprzedaży można podzielić na przynajmniej kilka grup. Najczęściej wspomina się o bateriach naściennych będących rozwiązaniami tradycyjnymi oraz o bateriach stojących montowanych czy to w otworze blatowym, czy to w otworze zlewozmywaka. Wbrew obawom niektórych kupujących, montaż baterii stojących nie należy wcale do skomplikowanych. Tak jej rozmiary, jak i wielkości otworów podlegają unifikacji, zwykle można więc zainstalować baterię bez pomocy z zewnątrz.

Oczywiście, same baterie naścienne i stojące także można podzielić na kilka grup. Duży wybór może generować też pewne błędy, wśród których najczęściej wspomina się o inwestycji w baterie kuchenne zbyt wysokie albo zbyt niskie. Jeśli bateria jest zbyt niska, może się okazać, że nie jest rozwiązaniem tak funkcjonalnym, jak się tego od niej oczekuje. Szczególnie trudne wydaje się w tym kontekście mycie stosunkowo dużych naczyń, garnków oraz patelni. Przesadnie wysoka bateria również nie jest jednak polecana. Strumień wody jest w takim przypadku trudny do opanowania, po myciu naczyń zwykle konieczne jest więc choćby powierzchowne sprzątanie kuchni.

Elegancka złota bateria kuchenna z wyciąganą wylewką
Elegancka złota bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

Do niedawna ważnym kryterium wyboru przy zakupie baterii kuchennej z wylewką było to, które odnosiło się do liczby uchwytów. Dziś jednak w sprzedaży dominują baterie jednouchwytowe, powszechnie uważane nie tylko za wygodniejsze, ale również za bardziej ekonomiczne. Natknąć możemy się także na modele z dwoma uchwytami. Pojawiają się one jednak rzadziej i zwykle mają typowo ozdobny charakter instalowane w kuchniach stylizowanych na pochodzące z dawnych epok.

Bateria kuchenna z wylewką – przegląd dostępnych materiałów

Designerska bateria kuchenna z wyciąganą wylewką
Designerska bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

Jak już wspomniano, instalowana w kuchni bateria powinna być rozwiązaniem nie tylko funkcjonalnym, ale także atrakcyjnym wizualnie. Zdecydowana większość modeli jest wykonana z mosiądzu i stali – materiałów cenionych ze względu na swoją wysoką jakość oraz odporność na szkodliwe działanie wilgoci. Spore różnice dotyczą powłok zewnętrznych baterii. Tu warto wspomnieć o chromowanych bateriach z wylewką zachwycających wysokim połyskiem, mosiężnych – białych, beżowych oraz grafitowych, a także o modelach ceramicznych – najbardziej eleganckich, ale jednocześnie także odznaczających się najwyższą ceną.

O dużym zróżnicowaniu można mówić również w kontekście kolorystyki, która została zastosowana w bateriach kuchennych. W tym kontekście należy wspomnieć o modnej w ostatnich latach czerni, nieśmiertelnej bieli oraz o stylowych szarościach. W sprzedaży często pojawiają się także brązowe i beżowe baterie granitowe, a także egzemplarze złote i czarno-złote. To właśnie one cieszą się największym powodzeniem. Często są w stanie nadać ton stylistyce całego pomieszczenia, mogą być więc znakomitą opcją w niewielkiej kuchni, w której brak jest miejsca dla elementów typowo ozdobnych. Na zdjęciu po prawej możemy zobaczyć przykładową designerską baterię kuchenną z wyciąganą wylewką, która jest odpowiednia do każdego wnętrza. Po przejściu na stronę warto również zwrócić uwagę na inne dostępne pozycje, jak choćby designerską złotą baterię kuchenną z giętką wylewką, czy też baterię kuchenną z wyciąganą wylewką ze szczotkowanego złota, która przeznaczona jest do wnętrz luksusowych.

Mobilność wylewki i jej znaczenie

Wielu kupujących uzależnia swój wybór od mobilności wylewki w bateriach kuchennych. Tu wspomina się przede wszystkim o wylewkach wyciąganych, a więc takich, w których wylewka jest umieszczana na wężu, ten zaś jest schowany w korpusie baterii. Ciekawym rozwiązaniem są także wylewki obrotowe oraz elastyczne. Te ostatnie mają od niedawna szczególnie wielu zwolenników, bo można nie tylko obracać je w różne strony, ale i wyginać, co pozwala na dokładniejsze mycie naczyń szczególnie zabrudzonych oraz tych, których kształt jest nietypowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *